SAEfest 2017 Line Up & Schedule

Jakarta

1 Feb 2017

banner news02

1

Feb

2017

SAEfest 2017 Line Up & Schedule

SPECIAL GUESTS

Dennis Adishwara | Pandji Pragiwaksono | Ernest Prakasa | Darius Sinathrya | Matajiwa | Danilla Riyadi | Iga Massardi | Yousef (UK) | Isha Hening | Upie Guava | Chandra Endroputro | Sony Soebowo | Andre Surya | Aria Prayogi | Amrin Nugraha | Herwin Arkiando | Kolektif | DJ Teezy

LIVE ACTS & DJS

KimoKal | Arrio | Jocaso x Fabiolous | E-one Cronik | Strange Fruit | RL + KLAV | Dunia | PurpleDuckTape | SugarPop | Pretty Lotion | HappyHerbs | Rachun | BINJ | Baldi | Exowla | Dua Sejoli | DJ Kindd | ANKN | Fyahman | Warman | Deaf & Diligence | Rey & Tobias

BOOTHS

Secret Walls | Night Bus Picture | Chandracom | Sindhen | Hexa Culture | IAEC | Double Deer | Audio Station

SAT 4 FEB | DAY 1 | WORKSHOPS / SEMINAR

  • ANDRE SURYA
    Founder Enspire Studio, 2010 Iron Man 2 (Layout artist),
    2009 Transformers: Revenge of the Fallen (Lighting artist)
    "The World of Digital Artist"
    AUDITORIUM | 11.00 - 13.00
  • UPIE GUAVA with MATAJIWA
    “Racikan Alam Raya” - Music Video Workshop
    ANIMATION ROOM & SOUND STAGE 11.00 - 17.00
  • COMOLO & HERZVEN (Secret Walls Indonesia Battle Winners)
    "Live Drawing Workshop"
    Lecture Room 1 | 13.00 - 15.00
  • DENNIS ADISHWARA
    "Online Video Creator: What Not To Learn From Conventional Television" 
    AUDITORIUM | 13.30 - 15.00
  • YANDHA KRISHNA
    "All About Audio Production"
    STUDIO 1 | 13.30 - 14.30
  • RADJASA BARKAH
    "Music Business Ideas Review & Consultation"
    Lecture Room 1 15.00 - 16.30
  • DARIUS SINATHRYA
    "Creativepreneurship in MotionPictures"
    AUDITORIUM | 15.30 - 17.00
  • AMRIN NUGRAHA
    "VFX & CG in Night Bus Film"
    AUDITORIUM | 15.30 - 17.00
  • HERWIN ARKIANDO
    "Character Modeling for Game Production"
    STUDIO 2 | 14.00 - 16.00
  • UTAMA RIADI (SAE Audio Supervisor)
    "Audio Post on ‘Perfect Honeymoon’ Teaser"
    MINI THEATER | 17.00 - 18.00
  • SAE INSTITUTE 
    The Musical Play by SAE Students
    AUDITORIUM | 18.00 - 18.30

SAT 4 FEB | DAY 1 | SCREENING

  • Short Films Screening
    by SAE Students
    MINI THEATER
    11.30 - 12.30 | 13.30 - 14.30
  • Pulang Pulang Ganteng (Episode 1-15)
    Web Series by RAHABI MANDRA (SAE Film Coordinator)
    MINI THEATER
    12.30 - 13.30 | 17.00 - 18.00
  • Cannes Awarded Indonesian Films
    (18+)
    by KOLEKTIF
    AUDITORIUM | 18.30 - 19.30

SAT 4 FEB | DAY 1 | LIVE ACTS & DJS

(LIVE ACTS / ROOFTOP)

  • HappyHerbs | 16:00 
  • Strange fruit | 17:00
  • BINJ | 18:00
  • Sugar Pop | 19:00
  • Rachun | 20:00
  • Dunia | 21:00

(DJS / BAZAAR)

  • Rey & Tobias | 17.00
  • DJ Kindd | 18.00
  • Exowla | 19.00
  • Fyahman | 20.00
  • Baldi : 21.00
  • Deaf & Diligent : 22.00

SUN 5 FEB | DAY 2 | WORKSHOPS / SEMINAR

  • CHANDRA ENDROPUTRO
    "Scriptwriting for Animation"
    SOUND STAGE | 11.00 - 12.20
  • SAE INSTITUTE
    "SAE Students & Alumni Experience in Film Industry"
    AUDITORIUM | 11.00 - 12.00
  • PANDJI PRAGIWAKSONO & LIGHT CRAFT
    "How to Break International Stage"
    SOUND STAGE | 12.30 - 13.30
  • ERNEST PRAKASA
    "Scriptwriting for Comedy"
    AUDITORIUM | 13.00 - 15.00
  • SAE ANIMATION STUDENTS
    "Animation Project Showcase"
    ANIMATION STUDIO | 13.00 - 14.00
  • ASMORO JATI
    "Music Producing 3.0"
    STUDIO 1 | 13.00 - 15.00
  • YOUSEF (UK)
    "Electronic Music Production Talk"
    SOUND STAGE | 14.00 - 15.00
  • RANGGA YUDO
    "Cut Out Animation"
    ANIMATION STUDIO | 14.00 - 15.30
  • DJ TEEZY
    "Maschine Jam & FL Studio"
    In Collaboration with ChandraCom
    SOUND STAGE | 15.20 - 16.20
  • IGA MASSARDI
    "Rahasia Bara Suara"
    AUDITORIUM | 15.30 - 17.00
  • ISHA HENING
    "Visual Mapping Workshop"
    LAB 1 & 2 | 16.00 - 18.00
  • ARIA PRAYOGI ‘OGI’
    Sound & Music Designer for "The Raid" Sequels and "Headshot"
    Audio Post Production for ‘HEADSHOT’ film
    SOUND STAGE | 17.00 - 19.00
  • DANILLA RIYADI 
    "Music Business Talk" 
    in collaboration with Cosmo Girl
    LIVE ROOM (STUDIO 2) | 17.00 - 18.30
  • SONY SOEBOWO & IAEC
    in collaboration with Gracia Auvindo and SAE Institute Indonesia
    Presented by IAEC
    "Behind The Audio Production of Soundrenaline"
    AUDITORIUM | 17.00 - 19.00

SUN 5 FEB | DAY 2 | SCREENING

  • Short Film Screenings
    by KOLEKTIF
    MINI THEATER | 11.00 - 13.00 | 17.00 - 19.00
  • Short Films Screening
    by SAE Students
    MINI THEATER
    13.00 - 14.00 | 15.00 - 16.00
  • Pulang Pulang Ganteng (Episode 1-15)
    Web Series by RAHABI MANDRA (SAE Film Coordinator)
    MINI THEATER
    14.00 - 15.00 | 15.00 - 16.30
  • SEREM MEREM
    Short Films by SAE Indonesia & Prambors Radio 
    SOUND STAGE | 19.00 - 19.30

SUN 5 FEB | DAY 2 | LIVE ACTS & DJS

(LIVE ACTS / ROOFTOP)

  • RL + Klav | 15:00
  • Pretty Lotion | 16:00
  • Jocaso X Fabiolous | 17:00
  • E-one Cronik | 18:00
  • PurpleDuckTape | 20:00
  • KimoKal | 21:00
  • Arrio | 22:00

(DJS / BAZAAR)

  • Dua Sejoli | 16.00
  • ANKN | 17.00
  • Warman | 19.00
  • Gaskin | 20.00

SUN 5 FEB | DAY 2 | LIVE BATTLE

LIVE ILLUSTRATION BATTLE

JAKARTA X BANDUNG 18.00 - 19.00

  • Jakarta : COMOLO & HERZVEN (Secret Walls Indonesia Battle Winners)
  • Bandung : IAN PERMATA & RULLY MONDO

 

#SAEfest2017
Sabtu 4 - Minggu 5 Februari 2017 | 11.00 - 23.00

VENUE : SAE Institute Jakarta
Pejaten Raya 31, Pasar Minggu
021.7890145 | 087712346567 | jakarta@sae.edu